Haberler

DS 3 Crossback Tanıtıldı

DS 3 CROSSBACK hem benzinli ve dizel olmak üzere içten yanmalı motorlar hem de yüzde 100 elektrikli olmak üzere her üç güç ve aktarma organını gelişmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Yeni bir platform üzerine yükselen DS 3 CROSSBACK gerek teknoloji, gerekse de tasarım anlamında tamamen yenilenmiş görünüyor. DS 3 CROSSBACK aynı zamanda DS MATRIX LED VISION farlar, otomatik olarak dışarı çıkan gizli kapı kolları ve tamamen dijital bir sürüş pozisyonu gibi detaylarla da dikkat çekiyor.

DS markasının ikinci nesil otomobillerinin ikinci temsilcisi olan yeni DS 3 CROSSBACK markanın yeni Multi Enerji Platform üzerine inşa ediliyor. DS Automobiles CEO’su Yves Bonnefont yapmış olduğu değerlendirmede: “DS 3 CROSSBACK bünyesinde barındırdığı teknolojik çözümleri ve rafineliği ile ikinci nesil DS ürün gamına mükemmel bir şekilde ekleniyor. DS 3 CROSSBACK, aynı zamanda DS markasının izlediği otomobillerin elektrikle geleceğe hazırlanma stratejisini de en iyi şekilde yansıtıyor ve tasarımından ödün vermeden hem tamamen elektrikli hem de benzinli ve dizel motorlu çözümler sunuyor.” dedi.

DS 3 CROSSBACK 4.118 mm uzunluğa, 1.791 mm genişliğe, 1.534 mm yüksekliğe ve 2.558 mm dingil mesafesine sahip. Bagaj hacmi ise 350 litre.

Detaya özen gösteren DS 3 CROSSBACK; gizli omuz çizgisi fitilleri, gömülü kapı kolları, antensiz, temiz tavan çizgisi, gövdeden farklı tavan rengi, yan köpekbalığı yüzgeci, krom çift egzoz çıkışı gibi tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor. Sadece ihtiyaç halinde kullanılmak üzere ortaya çıkan gömülü kapı kolları da modelin detaylarından birisi.

DS 3 CROSSBACK’in dış görünümünü kişiselleştirmek üzere; 10 adet jant alternatifi, 10 farklı gövde rengi ve üç farklı tavan rengi alternatifleri sunuluyor. Kişiselleştirme süreci bireysel zevkleri ve gereksinimleri karşılamak üzere otomobilin içindeki ve dışındaki renkleri ve malzemeleri kombine tasarım konseptleriyle devam ediyor. Tasarım konseptleri; parçalı veya tamamı Nappa deri, inci veya elmas desenli dikişler, örgülü kumaşlar, Alcantara, hava yastığı kapağı da dahil deri kaplı direksiyon simidi, Paris Hobnail tasarımlı krom süslemeler ve benzeri olmak üzere iç mekana da şık ve modern bir ambiyans kazandırıyor. Yine bu tasarım konseptleri ile birlikte; motor kaputu ve kapı altlarındaki imzalar veya öndeki ve arkadaki parlak, saten veya dokulu parıltılı siyah kaplamalı krom süslemeler gibi özellikler otomobilin dış görünümünü tamamlıyor.

Kişiselleştirilebilir dijital gösterge paneli, renkli sanal gösterge ekranı ve yeni grafikler iç mekanı domine ediyor. Sürücü menüyü kullanarak modern ve sezgisel dijital gösterge panelinin beş farklı kişiselleştirme menüsü sunan ekran üzerinden sürüşle ilgili bir dizi bilgiye ulaşabiliyor. HD formatındaki 10,3 inçlik bilgi ve eğlence ekranı akıllı telefon entegrasyonu gibi özellikleriyle otomobil içi teknolojileri tamamlıyor.

Yeni DS 3 CROSSBACK 3 silindirli turbo benzinli ve 1.5 BlueHDi dizel dışında tamamen elektrikli bir çözüm de sunuyor.

DS 3 CROSSBACK 2019 yılının ikinci yarısından itibaren tamamen elektrikli bir versiyona kavuşacak. 136 HP (100 kW) gücünde elektromotoru 50 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryalar besliyor. 260 Nm tork üreten elektirk motoru DS 3 CROSSBACK’i 3,3 saniyede 0’dan 50 km/s hıza ve 8,7 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştırıyor. 450 kilometre (NEDC sürüş döngüsü) menzil sunan elektrik motorlu sistem sadece 30 dakikada bataryayı yüzde 80 şarj etme imkanı sunuyor. Bataryalar otomobilin zeminine gizlendiğinden elektrikli versiyonda iç mekandaki yaşam alanından ödün vermek gerekmiyor.

En yeni PureTech benzinli motor 155 HP güç üretiyor ve gücünü EAT8 üzerinden yola aktarıyor. Bu motorun yanı sıra aynı şanzıman ile kombine edilmiş PureTech 130 seçeneği benzinli ürün gamını tamamlıyor. Bu motor seçenekleri Euro 6.3 emisyon standartlarını yerine getiriyor. PureTech 130 üst üste dört yıldır ‘Yılın Motoru’ seçiliyor. Satış başlangıcından kısa bir süre sonra 130 HP güç seçeneği ile Euro 6.2 BlueHDi motor da kullanıma sunulacak.

Leave a reply