Haberler

Lexus’un Yeni Elektriklisi RZ 450e Dünya Prömiyeri ile Gösterildi

Lexus, tamamen yeni elektrikli SUV modeli RZ 450e’yi dünya prömiyeriyle birlikte tanıttı. Lexus’un baştan aşağıya elektrikli olarak tasarlanan ilk aracı olan RZ 450e; tasarımı, performansı, teknolojisi ve sürüş
keyfiyle elektrikli premium dünyasında yeni standartları belirleyecek.
RZ modeli, performans ve kalite açısından markanın vazgeçilmez özelliklerini koruyarak bu deneyimi daha da zenginleştiriyor. Markanın eşsiz sürüş deneyimi elektrikli araçların getirdiği özelliklerle harmanlanıyor.

Lexus’un yeni tasarım dili
Lexus, yeni RZ modelinde tam elektrikli araçların getirdiği tasarım özgürlüğünü kullanarak konvansiyonel araçlardan farklı görünen bir model ortaya çıkardı.
Lexus tasarımının “yeni bölümü” olarak tanımlanan bu tasarım, aracın dinamik performansından doğan benzersiz bir görünümle kendisini gösteriyor.

Lexus’un elektriklisinde daha fazla verimlilik, menzil ve dayanıklılık RZ, 71.4 kW çıkışa sahip 96 hücreli bir lityum iyon batarya ile donatıldı. Kabinin altında platformun bir parçası olarak konumlandırılan batarya, aracın ağırlık merkezinin de aşağıya çekilmesini sağlıyor. Lexus, bataryayı geliştirirken dayanıklılık kilit noktalardan biriydi. Lexus’un batarya yönetim teknolojilerindeki büyük deneyimi sayesinde RZ’nin 10 yıllık kullanımın ardından dahi kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasını koruması bekleniyor.

Lexus, RZ’nin sürüş menzili ve batarya şarj süreleri hakkında daha detaylı bilgiyi önümüzdeki dönemlerde paylaşacak. Bununla birlikte RZ’nin karma WLTP tüketim standartlarına göre tek şarjla 400 kilometreden daha fazla yol alması hedefleniyor.