Haberler

Skoda FABIA Makyajlandı

Skoda’nın B segmentindeki popüler otomobili Fabia, piyasaya çıkışından 4 yıl sonra kapsamlı bir yenilenme operasyonu geçirdi. Tasarımın yanı sıra teknolojik donanımlarıyla da yenilenen Fabia, böylelikle hızla değişim gösteren otomotiv dünyasına da daha iyi uyum sağlamış oldu. Yenilenen Fabia, Türk kullanıcısının beğenisine Ekim ayından itibaren sunulmaya başlanacak.

Türkiye’de ve global pazarda Fabia’nın önemli bir model olduğunu ifade eden Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, “İlk kez 1999 yılında satılmaya başlanan Fabia, 19 yıllık süreçte Skoda markasının vazgeçilmez modellerinden biri haline geldi. Türkiye’de de markamızın büyümesine önemli katkıda bulunan Fabia, 2018’in ilk 7 ayı itibariyle 1.687 adet satış ile toplam satışımızın yüzde 12’sini oluşturarak önemli bir pay elde etti. Rekabetin yoğun olduğu B-Hatchback segmentinde elde ettiği yüzde 3.1’lik pazar payıyla, en çok satış gerçekleştiren 10 model arasında yer aldı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüze 20 daralan B-Hatchback segmentinde satışlarını yüzde 21 oranında artırarak, satışlarını en çok artıran model olarak öne çıktı. Yenilenen Fabia’nın Ekim ayı itibariyle pazara sunulacak olması ile Fabia’nın segmentteki ağırlığının devam edeceğini öngörüyoruz“ dedi.

Başar, yenilenen Fabia ile mevcut modelin fiyat farkını minimum oranda tutacaklarını ifade ederek, “Yeni model 2 farklı motor seçeneğiyle satışa sunulacak. Başlangıç versiyonundaki 75 PS güç üreten 1.0 MPI motor, şehir içi kullanımlar için yeterli ve ekonomik bir motor olarak öne çıkıyor. Toplam Fabia satışlarının yüzde 90’ınını oluşturacak olan 1.0 TSI 110 PS gücündeki motorumuz ise performansıyla öne çıkacak. Bu iki motor seçeneği, bize segmentte büyük avantaj sağlayacaktır“ dedi.

Yenilenen Skoda Fabia’nın ön bölümünde, kompakt boyutların yanı sıra dinamik tasarım dilinin etkileri fark ediliyor. Yeniden tasarlanmış radyatör ızgarası, yeni farlar, isteğe bağlı olarak LED teknolojisiyle de satın alınabilen, yeni stop lambaları, farklılaşan ön ve arka tamponlar, Fabia’ya daha fazla belirgin bir görünüm katıyor. Bununla birlikte, yeni alaşım jantlar, otomobilin genel görüntüsüne dinamizm katkısı sağlıyor. Fabia’da yer alan LED gündüz farları standart sunulurken, LED farlar ise isteğe bağlı olarak satın alınabiliyor.

Skoda, bununla birlikte Fabia’da yeni tasarımlı 6 farklı çeşitte alaşım jantlar da sunuyor. Ambition donanım paketinde isteğe bağlı olan alaşım jantlar, Style paketinden itibaren standart. Skoda Fabia’da 15 renk seçeneği sunulurken, hatchback versiyonda “ColourConcept” sayesinde tavan, A sütunu, yan aynalar ve 16 inçlik Vigo jantlar kontrast renklerde tercih edilebiliyor.

Yeni “Simply Clever” detaylar, iç mekanın işlevselliğini artırıyor. Skoda Fabia, 4 metreden daha az uzunluğuna rağmen, 5 yolcu ve 330 litra bagaja ev sahipliği yapabiliyor. Fabia’nın Ambition ve Style donanımlarında, çift tonlu döşemelerin yanı sıra kapı tutamakları ve isteğe bağlı olarak da orta kol dayama yerinde kullanılan uygun kontrastlıkla renkler, dinamik bir görünüm sunmakta.

 Markanın tipik özelliği olarak, yenilenen Skoda Fabia’da kullanılan yeni Simply Clever unsurlar, direksiyon başındayken hayatı kolaylaştırıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan Çift taraflı bagaj halısı, arka koltuktakiler için sunulan tablet bilgisayar tutucu ve akıllı cihazların şarjına olanak tanıyan çift USB girişi bunlar arasında. Fabia Combi’deyse araç çalışırken kendiliğinden şarj olan LED el feneriyse, bagajda mıknatıslı olarak muhafaza edilebiliyor.

Ayrıca Fabia ve Fabia Combi’de yakıt doldurma bölümünde yer alan buz kazıyıcı, sürücü tarafındaki A sütununda bilet tutucu, kapı içlerinde çöp bölmesi, ön yolcu koltuğunun altında şemsiye gibi unsurları da, sayısız pratik detayla birlikte saymak mümkün.

Skoda, yenilenen Fabia’da üç silindirli, 1.0 litre hacminde küçük benzinli motorlar kullanıyor. Bu motorlarda enjeksiyon sistemlerinin yanı sıra motor yönetim sistemi yenilendi, ikinci katalitik konvertör eklendi. 75 PS’lik 1.0 lt MPI motorun daha verimli hale getirildiği söyleniyor.

TSI motorlarda ise yüksek basınçlı doğrudan püskürtme sistemi kullanılırken, egzoz sisteminin yanı sıra turbo yağ ve soğutma sistemlerinde geliştirmeler yapıldı, motorlar yeni malzemeler sayesinde ısıya daha fazla dayanıklı hale getirildi. Motor elektroniği yeniden ayarlandı ve bir benzin partikül filtresi kullanılmaya başlandı. TSI motorların gücü 95 PS ve 110 PS. Fabia HB 1.0 TSI (110 PS) DSG 100 km’de ortalama 4.6 lt (104 g CO2/km), tüketim değeri sunarken 2.000-3.500 devir/dakika aralığında sağladığı 200 nm tork ve 10.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma performansıyla dikkat çekiyor. Tabi bu tüketim değerleri İstanbul trafiğinde değişiklik gösterecektir.

Fabia’da 5 ileri manuel ve 6 ileri manuel vites seçeneklerinin yanı sıra 7 ileri DSG otomatik şanzıman da tercih edilebiliyor.

 

 

Leave a reply