Haberler

Type-R’dan Bir Rekor Daha

Civic Type R, 2018 Type R Challenge öncesinde Nisan 2017’de henüz geliştirilme sürecinde efsanevi Nürburgring Nordschleife’nin önden çekişli otomobil tur zamanı rekorunu 7 dakika 43,8 saniye ile kırmıştı.

Honda, Portekiz’in ünlü Estoril pistinde Civic Type R ile 2 dakika 01,84 saniye seri üretim önden çekişli otomobil sınıfında yeni bir tur rekoruna imza attı. Yüksek performanslı hatchback otomobili, Honda WTCR pilotu Tiago Monteiro sürdü. İkonik Estoril pisti, iki adet keskin dönüş, zor bir şikan ve çok uzun bir ana düzlük ile 4,2 km uzunluğa sahip. Pist sahip olduğu niteliklerle ani hızlanma veya ani fren olmak üzere farklı hız aralıkları gerektiriyor.

Rekoru değerlendiren Honda WTCR pilotu Tiago Monteiro, “Buraya önceki otomobilin tur rekorunu kırmaya geldik. Ancak bu kolay bir şey değildi. Sonuç olarak bir rekor kırmak hiçbir zaman kolay değildir. Estoril’i dize getirmek için otomobile güvenmeniz ve onunla bütünleşmiş olmanız gerekiyor. Yeni Civic Type R güçlü, son derece kontrollü ve güven veren bir otomobil. Sonuç olarak tur rekorunu kırdık ve güncelledik” dedi ve Type R ile ilgili olarak, “Type R son derece dengeli, muhteşem bir fren performansına ve muhteşem bir motora sahip bir otomobil. Bu yüzden sadece bir yarış otomobili sürüyor gibi hissediyor insan kendini. Piste çıkınca bunun standart bir yol otomobili olduğunu çok çabuk unutuyorsun, ama bu sefer de eve dönmek istemiyorsun. Yeni Type R gerçek bir evrim. Yani; tasarım, aerodinami, süspansiyon, geometriler ve motor da tamamen farklı bir otomobilden bahsediyoruz” dedi.

Honda Civic Type R, Type R Challenge 2018 kapsamında başarılar kazanmaya devam ediyor. Serinin ilk ayağı olarak Magny-Cours GP’de pist rekorunu kıran Honda Civic Type R, ardından Belçika’nın efsanevi Spa-Franchorchamps pistinde ve devamında ise İngiltere’nin ünlü Silverstone pistinde seri üretim önden çekişli hatchback sınıfında en iyi tur zamanına imza atmıştı.

Honda, 2016 yılında benzer bir etkinlikte önceki nesil Civic Type R ile yine Estoril, Hungaroring, Silverstone ve Spa-Francorchamps olmak üzere farklı pistlerde tur zamanları kırmıştı.

Leave a reply