HaberlerManşet

Honda’dan elektrikli araç üretimi için Çin’de fabrika yatırımı

Honda’nın Çin’deki otomobil üretim ve satış iştiraki olan “GAC Honda Automobile”, elektrikli araç üretimi için yeni bir fabrika inşaatına başladığını duyurdu. Elektrifikasyon stratejisine yönelik önemli adımlar atmayı sürdüren Honda, tesisin üretim kapasitesinin yıllık 120 bin adet olacağını ve üretime 2024 yılında başlanmasının hedeflendiğini açıkladı. Başlangıçta 3.49 milyar yuan (yaklaşık 525 milyon dolar) yatırım gerçekleştirilen fabrikanın sıfır karbon ve sürdürülebilir enerji kaynakları yaklaşımları göz önünde bulundurularak inşa edilmesi planlanıyor.

Yeni elektrikli otomobil üretim fabrikası Çin’in Guangzhou kentinde, 400 bin m 2 büyüklüğündeki bir alanda kurulacak. Tesisin üretim kapasitesinin ise yıllık 120 bin adet olması planlanırken, üretime 2024 yılında başlanması hedefleniyor. Önemli bir üretim merkezi olacağı ön görülen fabrikanın yanı sıra Çin’de aynı zamanda Dongfeng Honda Automobile tarafından bir fabrika daha kurulacak. İki üretim tesisinin de 2024 yılında operasyona başlayacağı ve yıllık toplam otomobil üretim kapasitelerinin 1.73 milyon adet olacağı açıklandı.

Sürdürülebilirlik kapsamında güneş enerjisi ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları kullanılacak fabrika için başlangıçta 3.49 milyar yuan (yaklaşık 525 milyon dolar) yatırım gerçekleştirileceği açıklandı.