Haberler

KIA’nın Yeni Modeli STONIC Türkiye’ye Geldi

Hızla büyüyen B SUV pazarına yeni model Stonic ile önemli bir hamle yapan Kia,  segmente yeni bir model katıyor. Kia SUV ailesindeki diğer modellerden ilham alan Stonic, hem dış hem de iç tasarımında bugüne kadarki en zengin kişiselleştirme olanağı sunan Kia modeli olarak öne çıkıyor. 

Otomatik şanzımanla kombine edilen düşük hacimli benzinli motorlar yer alıyor. 1.4 MPI ve 7 ileri DCT ile kombine edilen 1.0 T-GDI olmak üzere iki adet küçük hacimli motor seçeneği sunan Stonic, pazardaki payını almak istiyor. 

Kia’nın yeni modeli Stonic’in Türkiye’de satışa sunulması ile ilgili bir değerlendirme yapan Kia Genel Müdürü Can Ağyel; “Avrupa’da olduğu gibi B – SUV segmenti Türkiye’de de hızla büyüyor. B sınıfı SUV ve crossover modellere olan ilgi her geçen gün artıyor. Kia Stonic; tasarımı, sürüş özellikleri, zengin donanım seviyesi ve rekabetçi fiyatıyla kısa sürede tüketicinin gönlünü kazanacak. Çekici ve kullanışlı bir SUV olması ve üstün yakıt verimliliği sunan tutumlu motorları ile Türkiye’de önemli bir satış grafiği yakalayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Donanım listelerinde “6 Hoparlörlü Ses Sistemi”, “7 inç Dokunmatik Ekranlı Multimedya Sistemi”, “Otomatik Hız Sabitleme Sistemi”, “Geri Görüş Kamerası”, “Tam Otomatik Dijital Klima”, “Yağmur Sensörleri”, “Sunroof”, “Led Gündüz ve Stop Lambaları” gibi konforlu detaylar yer alıyor.

1.4 litre hacimli motor, 100 beygir güç ve 133 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 6 ileri otomatik şanzıman üzerinden tekerleklere aktarılıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 13,8 saniyede tamamlayan motor, 173 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Ürün gamının tepe noktasını sıralı üç silindirli 1,0 litre hacimli yeni turbo benzinli motor oluşturuyor. 120 beygir güç ve 172 Nm tork üreten motorun gücü 7 ileri çift kavramalı şanzıman üzerinden tekerleklere aktarıyor. Bu motor, 0-100 km/s hızlanmasını 10,6 saniyede tamamlıyor ve 185 km/s maksimum hıza imkan tanıyor. 

Hızlı (speedy) ve vurgu (tonic) kelimelerinin birleşiminden gelen Stonic ismi aynı zamanda, müzikal ölçekte ilk ve son nota anlamına da gelen ‘yeni’, ‘taze’ ve ‘çeviklik’ manalarını da içeriyor. Red Dot 2018 ödülüne sahip Stonic, 123.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Leave a reply