Haberler

Ortadan Motorlu İlk Corvette Tanıtıldı

Amerikan otomobilleri denince ilk akla gelen otomobillerden biri olan Chevrolet Corvette, sekizinci neslinde tüm dinamiklerini değiştirecek bir değişime imza attı. Günümüze kadar motoruna ön tarafta yer veren otomobil, artık Avrupalı rakipleri gibi ortadan motorlu bir mimariye kavuştu. Bu yeni motor yerleşimi sayesinde C8 Stingray, Ferrari ve McLaren gibi Avrupalı süpersporlara yaklaştı ve daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir ağırlık dağılımına kavuşmuş oldu.

Motorun ortaya alınması ile kabin öne doğru gelirken, kaput mesafesi de oldukça kısaldı. Bu yeni Avrupalı tasarım dilinin rakiplerinden izler taşıyor olması ise klasik Corvette tutkunlarının pek hoşuna gitmeyen bir detay olacaktır. Bunun yanı sıra mimariyi değiştirerek otomobili daha dinamik hale getirmek de hayli doğal bir değişim olarak görünüyor.

Corvette C8 Stingray’in kabinin arkasında 6.2 litrelik LT2 V8 motor görev alıyor. 495 BG güç ve 637 Nm tork verileri sunan bu motor, 8 ileri çift kavramalı şanzımanla kombine edilmiş. Gücünü arka tekerlerine aktaran C8 Stingray’in giriş seviyesi Corvette’ler arasında en iyi 0-96 km/s performansına imza attığı açıklanıyor. Değiştirilen direksiyon oranı ise dinamik karakteri güçlendiren bir detay olarak gösteriliyor.

Leave a reply