Haberler

Skoda Cenevre’de Farklı Bir ‘VISION’ Sergiledi

Skoda, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilediği “Vision X” konseptiyle, markanın bir başka sınıfa daha adım atacağının ipuçlarını verdi. Bu yeni hibrit teknolojili konsept, markanın, Kodiaq ve Karoq’un ardından gelecek yeni kompakt crossover modelini müjdeliyor. Skoda standında bununla birlikte gençleştirilen “Fabia”nın yanı sıra Kodiaq’ın en lüks versiyonu Kodiaq L&K, Superb’te güncellenen 2,0 benzinli motor gibi yenilikleri de ağırlıyor. Ayrıca Skoda, Octavia, Kodiaq ve Superb’de dijital gösterge paneli de sunmaya başlayacak. Skoda, Cenevre’de yeni scooter konseptini de ziyaretçilerle buluşturdu.

Skoda Vision X doğalgaz, benzin ve elektriği kombine ediyor

Skoda‘nın 2025 Stratejisi’nin önemli parçalarından olan SUV atağının üçüncü adımı olacak Vision X konsepti, Cenevre’de dünya prömiyeriyle tanıtıldı. Skoda, Vision X ile tarihinin doğalgaz, benzinli ve elektrikli aracı ilk kez bir arada sunan hibrit aracını tanıttı.

1.5 litrelik TSI G-TEC dört silindirli turbo içten yanalı motoru kullanan araç, doğalgazla kullanılmak üzere özel olarak tasarlandı. 130 HP güç ve 200 Nm tork üreten Vision X, ayrıca arka aksta bir elektrik motoruna da sahip. Gerektiğinde aktif hale gelen motor hem daha fazla performans hem de zorlu yol koşullarında daha iyi çekiş sağlıyor. Vision X, gerektiğinde önden çekişli, arkadna itişli veya dört çeker sürüşe sahip olabiliyor. 100 km/s hızlanmasını 9.3 saniyede tamamlıyor ve 200 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

Siyah renkli tavan, ayırt edici tamponlar, geniş panoramik cam tavan ve 20 inçlik alaşım jantlar da güçlü bir görünüm ortaya koyacak. İç mekanda ise tamamen farklı bir tasarım anlayışı kullanılıyor. Nitekim geniş ve ergonomik gösterge panelinde, bol renkli bir yapı kullanılırken, böylelikle değişik bir etki yaratılıyor. Aracın hibrit sisteminde ise, doğalgazla çalışan 4 silindirli turbo beslemeli benzinli ve elektrikli motorlar yer alıyor.

Daha lüks Kodiaq

Bununla birlikte markanın popüler SUV modeli Kodiaq, daha lüks unsurlarla oluşturulan L&K versiyonuyla Cenevre’de  yerini alıyor. Bu versiyonda 19-inç jantlar, full-LED farlar, özel ön ve arka tamponlar, deri döşemenin yanı sıra bu versiyona özel dekoratif unsurlarla dikkati çekiyor. Bu versiyon, 1.5 lt TSI (150 PS) ve tamamen yeni 2.0 litre TSI (190 PS) benzinli motorlarla donatılacak.

Cenevre’deki standta, ayrıca Suberb modelinin yeni benzinli 2.0 lt (272 PS) motorlu versiyonunun yanında Superb, Kodiaq ve Octavia’da sunulmaya başlanacak dijital gösterge paneli de tanıtılıyor.

Leave a reply