Haberler

Toyota Hibrit satışları 15 milyonu aştı

Hibrit otomobil denildiğinde akla gelen ilk markalardan birisi olan ve öncü niteliği taşıyan Toyota, 1997 yılında ilk Hibrit adımı olan Prius modelini sunmasından bu yana hibrit araç satışlarında 15 milyon adedi aştı. Toyota Avrupa’daki hibrit araç satışlarında da, 2.8 milyon adedi geçerek önemli bir başarıya da imza attı. Doğa ile dost teknolojilerin önemine daha çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde, Toyota’nın tüm Avrupa’da hibrit araç satış payı %52’ye ulaşırken, Batı Avrupa’da ise bu rakam % 63’e yükseldi. Avrupa’da elde ettiği bu satış adetleriyle birlikte 2020 ve 2021 yıllarında Avrupa Birliği CO2 emisyonlarının azaltılması hedeflerinde de Toyota bu satış rakamları ile dikkat çekti. Toyota, Türkiye’de de 2009 yılından bugüne kadar 23.659 adetlik hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi.

1970’li yıllarda hibrit araçları geliştirme kararı alan Toyota, Kyoto Protokolü’nün imzalandığı 1997’de ilk nesil Prius’u tanıtarak çevresel hareketlere hız kazandıran ilk marka olarak otomotiv sektöründe öne çıktı. Bugün 15 milyonu aşan hibrit araç satışı elde eden Toyota, benzinli ve elektrikli motoru kombine eden bu teknoloji sayesinde çevreye önemli katkılar sağlamış oldu. Dünya çapında farklı segmentlerde ve gövde tiplerinde 44 hibrit araç modeli sunan Toyota, hibrit ve elektrikli araçların geniş kitlelerce kullanılıp yaygınlaşması adına öncü markalardan birisi olmaya devam ediyor.

CO2 emisyonu salımını azaltan Toyota’nın hibrit teknolojisi günlük sürüşün %50’sini ‘Sıfır emisyon’ sürüşle tamamlama imkanı sağlıyor. Bu da şehir merkezlerindeki hava kalitesini iyileştirme adına önemli bir olanak sunuyor. Hibrit araçlarını geliştirmeye ara vermeden devam eden Toyota, günümüzde 4. nesil hibrit sistemi sunarak daha düşük emisyonlar ve daha iyi yakıt ekonomisi sağlamayı da başardı.

Leave a reply