Haberler

Volkswagen Tiguan, 6 milyon üretim adedini geçti

Volkswagen’in ilk olarak 2007’de pazara sunduğu modeli Tiguan, 2020 yılının ilk çeyreğinde 6 milyonluk üretim adedine ulaştı. Tiguan, 2019 yılında Avrupa’nın en çok satılan SUV modeli olarak da Volkswagen Grubu’nun en başarılı modeli seçildi.

İlk olarak 2007 Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (IAA) tanıtılan Tiguan, pazara sunulduğu o tarihten bu yana markaya başarı getirecek bir satış performansı yakaladı. Volkswagen, lansman tarihini takip eden 2008 yılında hem dört çeker hem de önden çekişli olmak üzere 150 bin adetten fazla Tiguan üretimi gerçekleştirdi. 2011 yılında, Volkswagen müşterilerinin kompakt SUV talebini karşılayan Tiguan’ın, önemli ölçüde güncellenmiş versiyonu pazara sunuldu ve çok önemli bir başarı kazanarak yıllık hacmi ilk kez 500 bin sınırını geçti.

Tiguan’ın ikinci nesli Nisan 2016’da pazara sunuldu. Modelin ilk defa MQB platformu kullanılarak üretilmesi, birçok değişikliği de beraberinde getirdi: Büyüyen oranlar sayesinde, daha geniş bir SUV tasarımı ortaya çıktı. Artırılmış aks mesafesi sonucunda iç mekân oldukça genişlerken, yeni sürüş destek sistemleri otomobilin aktif güvenliğini artırdı.

Ürün serisi, 2017 yılında ikinci bir Tiguan modelinin lansmanıyla tekrar tazelendi. 110 mm daha uzun aks mesafesi, yedi koltuğa kadar çıkan seçeneğiyle Tiguan Allspace. Modelin yeni versiyonunda, üretim hattından inen tüm Tiguan modellerinin %55’i uzun aks mesafeli olarak üretildi. Bu versiyon, Avrupa pazarlarında ve diğer birçok ülkede Tiguan Allspace olarak yer alırken, Çin’de Tiguan L olarak en çok satan otomobiller arasına girdi.

Tiguan, Türkiye’de 2008 yılından günümüze kadar 65.000 satış adediyle Volkswagen markasının imajında etkiye sahip modellerin başında geliyor.

Leave a reply