Haberler

Porsche Macan’a Makyaj Operasyonu

Porsche, ağır bir makyaj operasyonu geçiren Macan’ı ilk defa Şanghay’da görücüye çıkardı. Bu kompakt sınıf SUV, 2014 yılında ilk kez piyasaya sürülmesinden bu yana büyük bir başarıya imza attı. Şimdiyse tasarım özellikleri, konfor, bağlanabilirlik ve sürüş dinamikleri bakımından büyük bir değişim geçiren Macan, kendi segmentinde Porsche’nin sportif amiral gemisi pozisyonunu koruyor. Üç boyutlu LED şerit arka farlarıyla yeni Macan, Porsche’nin tasarım DNA’sını taşıyor. LED teknolojisi ise ön farlarda standart olarak sunuluyor. Yeni dokunmatik 11 inçlik Porsche Communication Management (PCM) ekranı, yeniden tasarlanmış ve yeniden konumlandırılmış olan hava menfezleri ve 911 serisinden görmeye alışık olduğumuz GT spor direksiyon otomobilin içinde yapılan en dikkat çekici değişiklikler arasında. PCM, standart olarak sunulan online navigasyon sistemi ve akıllı sesli komut özelliği gibi yeni dijital fonksiyonlara erişim sağlıyor. Otomobilin konfor sağlayan ekipman yelpazesi ise artık yoğun trafik asistanı, iyonlaştırıcı ve ısıtmalı ön cam özelliklerini kapsıyor.

Otomobilin içi kadar dışında da yapılan değişiklikler söz konusu. Otomobilde bulunan birçok detay, ikonik 911 spor otomobil ve 918 Spyder modellerinin izlerini yansıtıyor. Yeni Macan’da aydınlatma özellikle kilit bir rol oynuyor: Yeni Macan’ın ön farlarında LED teknolojisi standart olarak sunuluyor. Üç boyutlu tasarıma sahip modüllerden oluşan aydınlatma sistemi istenildiğinde daha da iyi hale getirilebiliyor: Porsche Dinamik Far Sistemi, PDLS ışığın dağılımını adaptif olarak kontrol etmek için kullanılabiliyor. Macan, ön kısmı üzerinde gerçekleştirilen detaylı çalışma sayesinde artık daha geniş bir görünüme kavuşurken, otomobilin arka kısmının geçirdiği kapsamlı değişim ise bir önceki modelin ince ve zarif tasarım hatlarının üstüne biraz daha koyarak ilerliyor. Arkada bulunan ve üç parçadan oluşan üç boyutlu LED ışık şeridi ise Porsche’nin kendine has bir diğer tasarım unsurunu temsil ediyor. Fren lambalarının dört noktalı tasarımı aynı zamanda markanın kimliğini de yansıtıyor.

Porsche, Macan’ın bu yeni görünümüyle otomobildeki asistan sistemlerini arttırmayı hedefliyor. Adaptif hız sabitleme sistemiyle gelen yeni Yoğun Trafik Asistanı, 60 km/h hıza kadar çok daha konforlu ve sakin bir sürüş deneyimi sunuyor. Sistem, kısmı otomatik hızlanma ve frenleme özelliklerine sahip olmanın yanı sıra yoğun trafikte veya yavaş ilerleyen trafikte direksiyonun da kontrolünü alabiliyor.

Tüm Macan’larda standart olarak sunulan Connect Plus modülü ile otomobil artık tamamen ağ tabanlı. Bu modül, standart online navigasyon sisteminin parçası olan akıllı sesli komut ve gerçek zamanlı trafik bilgisi gibi dijital özellikler ve hizmetler için zemin oluşturuyor. Bu sistemin en önemli özelliklerinden biri ise yoğunluk bazlı trafik verisi sunan son teknoloji ürünü “Here Cloud” sistemi. Yeni Offroad Precision Uygulamasını kullanarak Macan’la yapılan arazi sürüşlerini kaydetmek ve analiz etmek de mümkün.

 

Leave a reply