Haberler

Yeni Toyota Supra Görücüye Çıktı

Toyota, spor otomobil modeli Supra’nın yeni jenerasyonunu Detroit’teki 2019 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki dünya prömiyeri ile tanıttı. Beşinci jenerasyon GR Supra, aynı zamanda yarış takımı Toyota GAZOO Racing tarafından yapılan ilk global GR modeli olarak ilk kez Detroit’te yerini aldı.

Önceki Toyota Supra jenerasyonların ve ilk 2000GT spor otomobilin mirasına uygun şekilde önden motorlu arkadan çekişli forma sahip olacak şekilde tasarlanan GR Supra, gücü, çevikliği, yol tutuşu, düşük ağırlık merkezi, kısa aks aralığını ve geniş iz açıklığını kombine ederek iddialı bir sürüş sunacağını duyuruyor.

Yeni Toyota GR Supra, 2000GT’den ilham alan uzun kaput, kompakt gövde, çift bombeli tavanın yanı sıra önceki jenerasyon Supra’nın ön ve arka tasarımından izler taşıyor. Belirgin arka kanat ve entegre spoyler de Supra’nın dikkat çeken yanları. 

Toyota GR Supra’nın kaputunda çift salyangozlu turbo beslemeye sahip 3.0 litre altı silindirli bir motor yer alıyor. 340 BG güç ve 500 Nm tork üreten bu ünite, sekiz ileri otomatik şanzımanla kombine ediliyor. GR Supra, 100 km/s hıza erişmesi ise 4.3 saniye sürüyor.

Avrupa’da aracın tanıtıldığı ilk yılda 900 adet yeni Toyota GR Supra satışa sunulacak ve 2019’un yaz aylarının sonuna doğru müşterilere teslim edilecek. Tüm araçlar, Avusturya’da Graz’da üretilecek bu otomobillere ulaşan kullanıcılar, parayla satın alınamayacak özel bir program içerisine dahil edilecek.

Bununla birlikte Supra’nın ünlü A şasi kodu ve yeni A90 referansıyla lansman satışa sunulacak limitli 90 adetlik Toyota GR Supra A90 Edition modeli de yer alacak. Fırtına Grisi mat boya ile gelecek A90 Edition, mat siyah jantlar ve kırmızı deri kaplamaların olduğu bir kokpite sahip olacak. Toyota GR Supra A90 Edition model, ön sipariş veren Avrupa’daki ilk 90 müşteriye özel olarak sunulacak.

Leave a reply